terčoplodek vakovitý

Solorina saccata (Linnaeus) Ach.
Říše:
Fungi
Řád:
Peltigerales
Čeleď:
Peltigeraceae
terčoplodek vakovitý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Solorina saccata se vyskytuje nejčastěji na obnažené holé půdě, humusu či na mechu ve skulinách vápencových nebo vápnem obohacených silikátových skal, u nás téměř výlučně roste na severně orientovaných vápencových skalách. Druh se vyskytuje i v nížinách, ale vždy na místech s inverzním charakterem lokality a vždy na severní straně. V zapojených, stinných porostech je nalézán jen ojediněle.
Celkové rozšíření: Mediteránně-temperátní až arktický druh, v ČR roste vzácně, lokálně častější pouze v Moravském krasu. V současnosti byl druh ověřen v Českém a Moravském krasu, v Krkonoších, u Horažďovic, na Vyšenských kopcích u Č. Krumlova, z Velké Kotliny v Jeseníkách, od Oslavy u Náměště nad Oslavou
Ohrožení: Druh patří do skupiny lišejníků se zelenou řasou rodu Coccomyxa. Stejně jako hávnatky s tímto fotobiontem, i terčoplodky jsou citlivé ke změně pH, kyselým dešťům a devastaci lokalit. Hlavními ohrožujícími faktory je zarůstání lokalit, nevhodný management a, zejména ve vápencových oblastech, těžební činnost. Na mnoha místech je ale jejich výskyt stabilní po mnoho desítek let.
Literatura: Liška J., Palice Z. (2010): Červený seznam lišejníků České republiky (verze 1.1). – Příroda, Praha, 29: 3–66.
Vězda A., Liška J. (1999): Katalog lišejníků České republiky. – Bot. ústav AV ČR Průhonice.
Autor popisu: David Svoboda a kol.

Holá E. 2012: Pracovní číselník lišejníků České republiky. Materiál pro AOPK ČR. (databáze)