ledviník sorediozní

Nephroma parile (Ach.) Ach.
Říše:
Fungi
Řád:
Peltigerales
Čeleď:
Nephromataceae
ledviník sorediozní
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Druh porůstá mechaté balvany na sutích, mechaté paty stromů i částečně kmeny stromů v čistých, pralesovitých oblastech.
Celkové rozšíření: Cirkumpolární, temperátní až arktický druh. V ČR je v současnosti velmi vzácný a znám pouze z několika lokalit na Šumavě a izolovaných výskytů v Předšumaví a na Králickém Sněžníku.
Ohrožení: Ledviníky jsou velmi citlivé ke změně pH, kyselým dešťům a devastaci lokalit. Z většiny lokality druh ustoupil a jeho rekolonizační schopnost je patrně malá, na rozdíl od jiných druhů se spontánně (zatím) nenavrací na původní biotopy.
Literatura: Halda J. P. (2006): Interesting lichen records from Králický Sněžník Mts. (Glatzer Schneeberg, Czech Republic). In: Lackovičová A., Guttová A., Lisická E. & Lizoň P. (eds.), Central European lichens – diversity and threat, p. 315–324. Mycotaxon Ltd., Ithaca.
Liška J., Dětinský R. & Palice Z. (1996): Importance of the Šumava Mts. for the biodiversity of lichens in the Czech Republic –Význam Šumavy pro biodiverzitu lišejníků v České republice. – Silva Gabreta 1: 71–81.
Liška J., Palice Z. (2010): Červený seznam lišejníků České republiky (verze 1.1). – Příroda, Praha, 29: 3–66.
Palice Z. (1998): Lišejníky přirozených a polopřirozených lesních porostů na Šumavě: (1) Ždanidla. – Silva Gabreta 2: 53–58.
Vězda A., Liška J. (1999): Katalog lišejníků České republiky. – BÚ AV ČR Průhonice. Vitikainen O. (2009): Nephromataceae. – Nordic Lichen Flora 3: 91–95.
Vondrák J. & Palice Z. (2004): Lichenologicky významná lokalita Zábrdská skála v prachatickém Předšumaví. – Bryonora 33: 22–26.
Autor popisu: David Svoboda a kol.

Holá E. 2012: Pracovní číselník lišejníků České republiky. Materiál pro AOPK ČR. (databáze)