důlkatec plicní

Lobaria pulmonaria (Linnaeus) Hoffm.
Říše:
Fungi
Řád:
Peltigerales
Čeleď:
Lobariaceae
důlkatec plicní
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Druh roste obvykle na borce starých mechatých listnatých stromů v pralesovitých oblastech se stabilním mikroklimatem a čistým prostředím. Z oceánických oblastí je také udáván z mechatých skal. Lišejník je extrémně citlivý na znečištění ovzduší a změny mikroklimatu, je považován za bioindikátora čistého prostředí a zachovalých porostů. Důležitou podmínkou pro přežívání tohoto druhu je ponechávání přestárlých a napadených listnáčů.
Celkové rozšíření: Převážně temperátní a boreální taxon rostoucí ve vlhčích oblastech obou polokoulí. Nicméně jeho rozšíření je téměř subkosmopolitní, protože svým výskytem zasahuje i do tropických hor a přímořských oblastí Arktidy. V ČR byl v současnosti nejbohatší výskyt tohoto druhu zaznamenán na Šumavě a pouze malé populace či spíše jednotlivé exempláře jsou známé z Novohradských hor, Králického Sněžníku, Českého lesa a zcela nedávno byl také znovuobjeven v Beskydech. Těžiště výskytu leží ve vlhké hraniční oblasti v okolí Modravy na Šumavě.
Ohrožení: Druh patří do skupiny pralesních epifytů, které jsou velmi citlivé na znečištění ovzduší a změny prostředí, u nás se vyskytuje pouze na listnáčích, nejčastěji na starých klenech či bucích (často napadených houbami). Pro výskyt druhu je důležitým předpokladem především přítomnost vhodných substrátů – přítomnost starých až přestárlých listnatých stromů v hustě zalesněných oblastech a neznečištěné ovzduší.
Literatura: Budějcká Jungwirthová E. (2013): Lišejníky Boubínského pralesa. Ms. [Diplomová práce, depon in: Knihovna FŽP ČZU Praha Suchdol]
Černohorský Z., Servít M. & Nádvorník J. (1956): Klíč k určování lišejníků ČSR I. – Nakl. ČSAV.
Cornejo C. & Scheidegger C. (2010): Lobaria macaronesica sp. nov., and the phylogeny of Lobaria sect. Lobaria (Lobariaceae) in Macaronesia. - Bryologist, 113(3): 590–604.
Jørgensen P. M. & Tønsberg T (2007): Lobariaceae. – Nordic Lichen Flora 3: 77–86.
Liška J., Dětinský R. & Palice Z. (1996): Importance of the Šumava Mts. for the biodiversity of lichens in the Czech Republic - Význam Šumavy pro biodiverzitu lišejníků v České republice. – Silva Gabreta 1: 71–81.
Liška J., Palice Z. (2010): Červený seznam lišejníků České republiky (verze 1.1). – Příroda, Praha, 29: 3–66.
Liška J. & Pišút I. (1990): Verbreitung der Flechte Lobaria pulmonaria (L.) Hoffm.) in der Tschechoslowakei. – Biológia, Bratislava, 45: 23–30.
Uhlík P. (2009): Kriticky ohrožený lišejník důlkatec plicní (Lobaria pulmonaria) roste v Českém lese. – Český les, příroda a historie, 6/2009: 28–29.
Vězda A. & Liška J. (1999): Katalog lišejníků České republiky. – Bot. ústav AV ČR Průhonice.
Widmer I., Dal Grande F., Excoffier L., Holderegger R., Keller C., Mikryukov V. S. & Scheidegger C. (2012): European phylogeography of the epiphytic lichen fungus Lobaria pulmonaria and its green algal symbiont. – Molecular Ecology 21: 5827– 5844.
Autor popisu: David Svoboda a kol.

Holá E. 2012: Pracovní číselník lišejníků České republiky. Materiál pro AOPK ČR. (databáze)