dutohlávka horská

Cladonia stellaris (Opiz) Pouzar & Vězda
Říše:
Fungi
Řád:
Lecanorales
Čeleď:
Cladoniaceae
dutohlávka horská
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Druh roste v reliktních borech, vyskytuje se v horách v místech bohatých na srážky, na živinami chudých půdách, v inverzních údolích, v podmáčených lesích a rašeliništích, na humidních balvanitých sutích a na stinných skalnatých svazích, v Alpách též ve vřesovištích. Druh preferuje stanoviště s dlouhou sněhovou pokrývkou a pozdním vývinem vegetace
Celkové rozšíření: Boreální druh s přesahem do arktické oblasti Severní polokoule, vyskytuje se i na reliktních místech v temperátu a v Alpách, na Kavkaze, v Himalájích. V ČR mají populace druhu vesměs reliktní charakter. Nejstabilnější a nejrozsáhlejší populace druhu se vyskytují na Šumavě na sutích v Povydří a v horním Pootaví.
Ohrožení: V minulosti byl jedním z hlavních ohrožujících faktorů sběr těchto druhů pro dekorativní účely, v současnosti je většina jeho zbytkových stanovišť pod přísnou ochranou. Nicméně disturbance až destrukce lokalit černou zvěří a lesnickými zásahy v borech (např. orba na Dokesku pro lepší ujímání sázených stromků na chudé půdě na pískovci, rozsáhlé holoseče) patří mezi hlavní ohrožující faktory v dnešní době. Také nadměrný turismus (stélky jsou za sucha velmi křehké), či horolezectví a znečištění ovzduší ohrožují jeho výskyt.
Literatura: Ahti T. & Stenroos S. (2013): Cladonia. – Nordic Lichen Flora 5: 3–86.
Bouda F. (2009): Lišejníky reliktních borů. – Diplomová práce, depon. in: Katedra botaniky PřF UK Praha, 89 pp.
Brackel W. von & Kocourková J. (2006): Metodika monitoringu druhů Cladonia sect. Cladina pro zprávu Habitats Directive. [ms., 5 s.]
Černohorský Z., Servít M., Nádvorník J. (1956): Klíč k určování lišejníků ČSR I. – Nakl. ČSAV.
Liška J., Palice Z. (2010): Červený seznam lišejníků České republiky (verze 1.1). – Příroda, Praha, 29: 3–66.
Malíček J., Kocourková J., Peksa O. & Svoboda D. (2009): Lišejníky přírodní památky Hřebenec v Brdech. – Erica 16: 9–23.
Malíček J., Bouda F., Kocourková J., Palice Z. & Peksa O. (2011): Zajímavé nálezy vzácných a přehlížených dutohlávek v České republice. – Bryonora, 48: 34–50.
Malíček J., Peksa O. & Steinová J. (2015): Lišejníky sutí v jižních Brdech [Lichens of boulder screes in the southern Brdy Hills]. – Bryonora 56: 24–44.
Vězda A., Liška J. (1999): Katalog lišejníků České republiky. – Bot. ústav AV ČR Průhonice.
Autor popisu: David Svoboda a kol.

Holá E. 2012: Pracovní číselník lišejníků České republiky. Materiál pro AOPK ČR. (databáze)