vousatec prodloužený

Alectoria sarmentosa (Ach.) Ach.
Říše:
Fungi
Řád:
Lecanorales
Čeleď:
Parmeliaceae
vousatec prodloužený
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Druh roste především epifyticky v oceánicky laděných boreálních typech lesa. V našich podmínkách obývá zejména stabilní, pralesovité, vlhké smrčiny, zejména v horském pásmu (klimaxové a podmáčené smrčiny). Vyskytuje se také na okrajích rašelinišť. Je extrémně citlivý na znečištění ovzduší a změny mikroklimatu.
Celkové rozšíření: Jedná se o typický druh jehličnatých lesů s cirkumpolárním rozšířením, přičemž zasahuje jižně až do vysokých hor severní Afriky. Až na výjimky spadá větší část lokalit výskytu do horských oblastí temperátní zóny a do širokého pásu boreálních lesů. V České republice se v současnosti vyskytuje velmi roztroušeně na Šumavě, v Jeseníkách, a po jedné lokalitě v Krkonoších, Novohradských horách a ve Slavkovském lese.
Ohrožení: Druh patří do skupiny pralesních epifytů, které jsou velmi citlivé na znečištění ovzduší a změny prostředí, konkrétně např. hydrologické poměry na lokalitě i širším okolí. V podstatě ho není možné nalézt jinde, než v zachovalých zbytcích pralesovitých porostů s dostatečnou vlhkostí a stálým mikroklimatem. Potenciálně nebezpečné jsou lesnické (velké seče) a vodohospodářské zásahy (odvodňování) v širokém okolí výskytu tohoto druhu. Pro přežití druh je důležitým předpokladem především přítomnost vhodných substrátů – přítomnost starých, přestárlých a odumřelých stojících stromů, v tomto případě zejména smrků a jedlí.
Literatura: Černohorský Z., Servít M., Nádvorník J. (1956): Klíč k určování lišejníků ČSR I. – Nakl. ČSAV.
Liška J., Dětinský R. & Palice Z. (1998): A project on distribution changes of lichens in the Czech Republic. – Sauteria 9: 351–360.
Liška J., Palice Z. (2010): Červený seznam lišejníků České republiky (verze 1.1). – Příroda, Praha 29: 3–66.
Malíček J. & Palice Z. (2013): Lichens of the virgin forest reserve Žofínský prales (Czech Republic) and surrounding woodlands. – Herzogia 26: 253–292.
McMullin R.T., Lendemer J.C., Braid H.E. & Newmaster S.G. (2016): Molecular insights into the lichen genus Alectoria (Parmeliaceae) in North America. - Botany, 94(2): 165–175.)
Stenroos S, Velmala S. Pykälä J., Ahti T. (eds.) (2016): Lichens of Finland. – Norrlinia 30: 1– 896.
Velmala S. & Myllys L. (2011): Alectoria. – Nordic Lichen Flora 4: 14–16.
Vězda A., Liška J. (1999): Katalog lišejníků České republiky. Bot. ústav AV ČR Průhonice.
Autor popisu: David Svoboda a kol.

Holá E. 2012: Pracovní číselník lišejníků České republiky. Materiál pro AOPK ČR. (databáze)