okáč kluběnkový

Erebia aethiops (Esper, 1777)
Říše:
Animalia
Řád:
Lepidoptera
Čeleď:
Nymphalidae
okáč kluběnkový
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Motýli České republiky. Rozšíření a ochrana II. Butterflies of the Czech Republic. Distribution and conservation II.. SOM, Praha
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Biotopová vazba. Lesostepi, teplé křovinaté stráně, světliny a pláště teplých listnatých lesů, paseky. Živná rostlina housenek. Vyšší lesní a stepní trávy jako sveřep vzpřímený (Bromus erectus), válečka prapořitá (Brachypodium pinnatum) či třtina křovištní (Calamagrostis epigeios). Vývoj. Jednogenerační (konec července–začátek září). Vajíčka jsou kladena jednotlivě na vrcholky stébel trav. Vývoj před zimováním je pomalý (někdy přezimuje larva ve vaječném obalu), na jaře pak relativně rychlý. Larvy preferují sušší mikroklima, kukla leží ve volném kokonu skrytém v drnu.
Celkové rozšíření: Eurosibiřský. Od Skotska a střední Francie přes střední a východní Evropu, Balkán, jižními okraji Sibiře po Altaj a Zabajkalsko. Chybí ve Středomoří a Skandinávii.
Rozšíření v ČR: Vyskytuje se v suchých a teplých pahorkatinách jižních Čech, a v lesnatých oblastech středních Čech (Český kras, Křivoklátsko), izolovaná populace přežívá také v řídkých lesích bývalého vojenského prostoru Milovice-Mladá, jinde vymizel. Na Moravě vymřel.
Ohrožení: Ohrožený druh vlivem sukcesních změn, zarůstáním, zalesňováním, nebo naopak příliš intenzivní pastvou.
Péče o druh: Na jeho lokalitách ve stepních a lesostepních chráněných územích je nutné bránit sukcesi směrem ke stinným křovinám a lesům, současně však udržovat mozaiku “zanedbaných” vysokostébelných stanovišť. Je třeba vyloučit zalesňování suchých stepních lad, naopak vhodné je na nich obnovit extenzivní pastvu. K ochraně lesních lokalit přistupovat podobně, jako k ochraně jiných světlinových druhů. Prospěšná je obnova pařezin, údržba průseků a lemů lesních cest, výběrová těžba po malých plochách.
Literatura: Beneš J. & Konvička M.: Mapování a ochrana motýlů České republiky. www.lepidoptera.cz
Beneš J., Konvička M., Dvořák J., Fric Z., Havelda Z., Pavlíčko A., Vrabec V., Weidenhoffer Z. (eds.) (2002): Motýli České republiky: Rozšíření a ochrana I, II. 857 pp. SOM, Praha.
Macek J., Laštůvka Z.., Beneš J., Traxler J (2015): Motýli a housenky střední Evropy IV., 2015, 539 pp., Academia Praha.
Autor popisu: Zdeněk Hanč

LAŠTŮVKA, Z.; LIŠKA, J. (2011). Komentovaný seznam motýlů České republiky. Annotated checklist of moths and butterflies of the Czech Republic (Insecta: Lepidoptera). Vydání 1. Brno: Biocont Laboratory . 148 s.