modrásek komonicový

Polyommatus dorylas (Denis & Schiffermüller, 1775)
Říše:
Animalia
Řád:
Lepidoptera
Čeleď:
Lycaenidae
modrásek komonicový
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Motýli České republiky. Rozšíření a ochrana I. Butterflies of the Czech Republic. Distribution and conservation I.. SOM, Praha
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Biotop: Skalní stepi a lesostepi, výslunné kamenité stráně a pastviny, sprašové stepi, bílé stráně a suché úvozy většinou na bazickém podkladu; vždy velmi nízký, řídký, nezapojený a vyprahlý krátkostébelný porost s ploškami obnažené horniny a vysokou pokryvností živné rostliny – úročníku bolhoje (Anthylis vulneraria). Vývoj: Jednogenerační (květen – srpen), na nejteplejších lokalitách jižní a jihovýchodní Moravy dvougenerační (květen – červen, červenec – srpen). Vajíčka jsou kladena jednotlivě na spodní stranu listů a semenáčky živné rostliny. Housenky v mládí minují v listech, později požírají květy i listy, jsou fakultativně myrmekofilní a přezimují.
Celkové rozšíření: Evropský. Od Pyrenejí přes střední Evropu, Balkán a Turecko. Na sever po jižní Švédsko, na východ přes jih Ruska až po Zakavkazsko.
Rozšíření v ČR: Dříve rozšířený v teplých oblastech celého státu a lokálně hojný. V současnosti se eviduje maximálně 5 lokalit na jižní a jihovýchodní Moravě (Pálava a Bílé Karpaty), kde přežívají malé izolované populace.
Ohrožení: Kriticky ohrožený na Moravě, vymřelý v Čechách (2010); vymírá také ve většině severní a střední Evropy. Nejvíce ohrožen je zarůstáním biotopů a jejich celkovým úbytkem z krajiny. Chránit i na úrovni jedinců.
Péče o druh: Vyžaduje raně sukcesní plochy bezlesí s ploškami obnažené horniny. Na lokalitách je nutné zamezovat náletům křovin, místy mechanicky narušovat rostlinný pokryv (pojezdy vozidel, shrnutím drnu těžkou technikou apod.) a udržovat nízký trávník mozaikovou sečí. V případě extenzivní pastvy ovcí je třeba vždy vnitřními oplůtky z pastvy vyčlenit plochy s porosty úročníku, protože tam probíhá larvální vývoj modráska a ovce preferují bobovité rostliny a spolu s nimi spasou i vývojová stadia modráska. Intenzivní pastva je pak pro populace modráska zcela fatální.
Literatura: Beneš J. & Konvička M.: Mapování a ochrana motýlů České republiky. www.lepidoptera.cz
Beneš J., Konvička M., Dvořák J., Fric Z., Havelda Z., Pavlíčko A., Vrabec V., Weidenhoffer Z. (eds.) (2002): Motýli České republiky: Rozšíření a ochrana I, II. 857 pp. SOM, Praha.
Macek J., Laštůvka Z.., Beneš J., Traxler J (2015): Motýli a housenky střední Evropy IV., 2015, 539 pp., Academia Praha.
Autor popisu: Zdeněk Hanč

LAŠTŮVKA, Z.; LIŠKA, J. (2011). Komentovaný seznam motýlů České republiky. Annotated checklist of moths and butterflies of the Czech Republic (Insecta: Lepidoptera). Vydání 1. Brno: Biocont Laboratory . 148 s.