modrásek ligrusový

Polyommatus damon (Denis & Schiffermüller, 1775)
Říše:
Animalia
Řád:
Lepidoptera
Čeleď:
Lycaenidae
modrásek ligrusový
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Motýli České republiky. Rozšíření a ochrana I. Butterflies of the Czech Republic. Distribution and conservation I.. SOM, Praha
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Biotop: Suchopáry, teplé suché stráně, stepi, úvozy apod., sešlapávaná místa, vždy s kompaktnějším trvalým porostem vičence. Živná rostlina housenek. Vičenec ligrus (Onobrychis viciaefolia) a vičenec písečný (Onobrychis arenaria). Vývoj. Jednogenerační (červenec až začátek září). Samice klade světlezelená vajíčka na živnou rostlinu. Přezimuje vajíčko nebo larva 1. instaru, která nepřijímá až do jara potravu. Světlezelená housenka žije převážně na květech vičence, dospělá housenka se přes den ukrývá v podrostu a potravu přijímá jen v noci. Housenky jsou fakultativně myrmekofilní. Světle okrová kukla leží na zemi mezi zbytky rostlin.
Celkové rozšíření: Pontomediteránní. Disjunktní areál, v jeho západní části velmi lokálně od Španělska přes Itálii, střední Evropu a jižní Sibiř po Mongolsko.
Rozšíření v ČR: V minulosti velice lokální v teplých oblastech. V současnosti již pouze dvě lokality na jihovýchodní Moravě a jedna v Českém středohoří, kde přežívá v nepočetných, plošně velmi omezených koloniích. Jinde vyhynul.
Ohrožení: Kriticky ohrožený, blízko vymření. Nutná je ochrana a zachování všech jeho stanovišť, jež jsou potenciálně ohrožovány zarůstáním.
Péče o druh: Druh vyžaduje mozaiku krátkostébelného a vysokostébelného trávníku s rozsáhlými porosty vičence. V rámci managementu odstraňovat nálet dřevin, zajistit sešlap, mozaikově séct během června (pouze 1 x ročně), dosévat vičenec, na místech výskytu aktivně bránit pastvě většími oplůtky (výpas ovcemi je pro modráska fatální, protože ovce preferují právě vičenec a spolu s ním spasou i vývojová stádia modráska), v okolí mimo stanoviště modráska je naopak vhodná krátkodobá extenzívní pastva (přepásání) smíšeného stáda koz a ovcí.
Literatura: Beneš J. & Konvička M.: Mapování a ochrana motýlů České republiky. www.lepidoptera.cz
Beneš J., Konvička M., Dvořák J., Fric Z., Havelda Z., Pavlíčko A., Vrabec V., Weidenhoffer Z. (eds.) (2002): Motýli České republiky: Rozšíření a ochrana I, II. 857 pp. SOM, Praha.
Macek J., Laštůvka Z.., Beneš J., Traxler J (2015): Motýli a housenky střední Evropy IV., 2015, 539 pp., Academia Praha.
Autor popisu: Zdeněk Hanč

LAŠTŮVKA, Z.; LIŠKA, J. (2011). Komentovaný seznam motýlů České republiky. Annotated checklist of moths and butterflies of the Czech Republic (Insecta: Lepidoptera). Vydání 1. Brno: Biocont Laboratory . 148 s.