pabourovec jestřábníkový

Lemonia dumi (Linnaeus, 1761)
Říše:
Animalia
Řád:
Lepidoptera
Čeleď:
Brahmaeidae
pabourovec jestřábníkový
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Biotop: louky mezofilního až mírně suchého charakteru s nízkým obsahem živin, pastviny nebo lesní palouky. Živná rostlina housenek: širší spektrum druhů, hlavně jestřábníky (Hieracium spp.), dále např. smetánky (Taraxacum spp.),chrpy (Centaurea spp.) atd. Vývoj. Jednogenerační, velmi pozdní druh (konec září–polovina listopadu), začátek výskytu bývá nastartován podzimními mrazy (u nás maximum výskytu obvykle v 2. dekádě října). Samci létají ve dne prudkým klikatým letem, tou dobou jde o jediný druh této velikosti s takovým chováním. Aktivní bývají většinou Na světlo nepřilétají vůbec, nebo jen naprosto ojediněle. Motýli v dospělosti nepřijímají potravu a žijí jen velmi krátce (okolo 3 dnů), krátce po spáření a vykladení vajíček hynou. Vajíčka jsou kladena ve shlucích po 10-20 kusech a jsou přezimujícím stádiem. Housenky se vyvíjí v dubnu až červnu, kuklí se pod zemí v půdě.
Celkové rozšíření: Západopalearktický, na většině území Evropy, včetně jižní Skandinávie, výskyt zasahuje k Uralu. Nevyskytuje se v Británii, severní Skandinávii, na Pyrenejském poloostrově a v jižní Itálii.
Rozšíření v ČR: Nejvíce lokalit na jižní a jihovýchodní Moravě, jednotlivé lokality jsou známy i ze severních a jižních Čech, Českého krasu, Pardubicka a ze severní Moravy.
Ohrožení: Vázaný na kvalitní luční biotopy, historicky mnohem více rozšířený, většina lokalit zanikla. Důvodem ohrožení je buď přímá likvidace luk (především v intenzivně obhospodařovaných nížinách) nebo jejich degradace spojená se zvýšeným obsahem živin, intenzivní pastvou nebo intenzivní sečí bez ponechání neposečených částí.
Péče o druh: Pro vývoj housenek je klíčové nastavení managementu na lokalitě - je potřeba vyloučit intenzivní pastvu (extenzivní pastva je naopak přínosná), hnojení; co se týká seče je třeba zabránit intenzivní seči v období říjen-červen (lokality je vhodné kosit hlavně v termínu červenec-září, seč mimo toto období musí být mozaikovitá s ponecháním alespoň čtvrtiny lokality neposečené). Mnoho lokalit není územně chráněno, zde je potřeba zajistit jejich ochranu před likvidací.
Literatura: Macek J., Dvořák D., Traxler L., Červenka V. (2007): Motýli a housenky střední Evropy I., 2007, 371 pp., Academia Praha.
Lepidoptera and their ecology: http://www.pyrgus.de/Lemonia_dumi_en.html Bestimmungshilfe für die in Europa nachgewiesenen Schmetterlingsarten: http://www.lepiforum.de/lepiwiki.pl?Lemonia_Dumi
Autor popisu: Václav John

LAŠTŮVKA, Z.; LIŠKA, J. (2011). Komentovaný seznam motýlů České republiky. Annotated checklist of moths and butterflies of the Czech Republic (Insecta: Lepidoptera). Vydání 1. Brno: Biocont Laboratory . 148 s.