netopýr východní

Myotis blythii (Tomes, 1857)
Říše:
Animalia
Řád:
Chiroptera
Čeleď:
Vespertilionidae
netopýr východní
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007); Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2013). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Savci České republiky - popis, rozšíření, ekologie, ochrana. Nakladatelství Academia
Stáhnout mapu

A Tribute to Bats ( Publikace vydaná při příležitosti konání 6. zasedání smluvních stran Dohody o ochraně populací evropských netopýrů (EUROBATS) a 15. Mezinárodní konference o výzkumu netopýrů(IBRC) - Praha, 2010). Lesnická práce, s. r. o
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Atlas rozšíření savců v České republice: Předběžná verze. V. Letouni (Chiroptera) - část 2. Netopýrovití (Vespertilionidae - rod Myotis). Národní muzeum, Praha.
Stáhnout mapu

Odkazy na mapy výskytu

Grafy

Hodnocení stavu z hlediska ochrany

Ekologie a biologie: Vzhledově velmi podobný netopýrovi velkému (Myotis myotis) – jedná se o tzv. podvojné druhy („sibling species“), které dokonce mohou tvořit smíšené letní kolonie, vzájemně se však nekříží. Netopýr východní je teplomilný jeskynní druh asijského původu, obývající suché a teplé oblasti otevřené krajiny. Jako letní úkryty využívá v našich zeměpisných šířkách teplé půdy budov, zimuje v jeskyních a štolách s teplotou 6-12°C.
Potravu tvoří především rovnokřídlý hmyz, který loví v otevřených travnatých biotopech. Příležitostně migruje na větší vzdálenosti (až 600 km).
Celkové rozšíření: Jižní Evropa a Asie až po Himaláje.
Rozšíření v ČR: Česká republika leží na severní hranici areálu tohoto druhu. Většina nálezů pochází z podzemních zimovišť na jižní Moravě. Jednotlivé kusy se v období přeletů zatoulávají více na sever a na západ, až po moravskou část Svitavska, výjimečně až do východních Čech. Na jižní Moravě byl na dvou lokalitách také zaznamenán výskyt gravidní samice, což prokazuje rozmnožování tohoto druhu na našem území. Letní kolonie samic však zatím nalezena nebyla.
Ohrožení: Obecně lze říci. Že hlavním faktorem ohrožení tohoto druhu v Evropě je uzavírání podzemních prostor a rušení na zimovištích.
Péče o druh: Zabezpečení lokalit výskytu, především zimovišť (jeskyně, štoly, sklepy) a letních kolonií (půdy, případně sklepy budov).
Autor popisu: Vladimír Hanzal

Anděra M. Gaisler J. (2012): Savci České republiky – popis, rozšíření, ekologie, ochrana. Academia, Praha. 285 pp.