zdobenka červená

Epeoloides coecutiens (Fabricius, 1775)
Říše:
Animalia
Řád:
Hymenoptera
Čeleď:
Apidae
zdobenka červená
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Biotop: Světlomilný druh náročný na mozaikovitý biotop, nejlépe v kombinaci vlhkých luk, či vlhkých lesů s výskytem vrbiny (Lysimachia) a suššími kostřavovými a alespoň částečně osluněnými plochami s řídkou vegetací. Potrava: dospělci se živí nektarem a pylem z různých lučních rostlin a osluněných křovin. Larvy se vyvíjí v hnízdech samotářských včel olejnic (rod Macropis), které jsou striktně specializované na květy rodu Lysimachia (Primulacae). Výskyt: jednogenerační (konec června–srpen). Samice klade vajíčka do otevřených, či uzavřených komůrek hostitele. Hostitelská hnízda se nachází v zemi a využívána jsou jen ta osluněná na sušších místech.
Celkové rozšíření: Eurosibiřský druh, střední, severní a východní Evropa. Na většině areálu není druh ohrožený a nikde není chráněný.
Rozšíření v ČR: Druh se v ČR vyskytuje na většině území, je však nehojný a velmi lokální. Druh je náročný na mozaiku biotopů, jak těch mokřadních, tak výslunných a suchých, proto je ohrožen zánikem vhodných otevřených biotopů, včetně těch o které je sice pečováno, ale jen za účelem udržení jednoho typu stanoviště.
Ohrožení: Druh je ohrožen zarůstáním, zástavbou, nedostatečnou péčí o lokality a zalesňováním vhodných biotopů.
Péče o druh: Základem péče o druh je kvalitní znalost rozmanitosti biotopů a udržování vysoké kvality všech biotopů na daném území. Druh často vyžaduje holý písčitý, nebo hlinitý substrát na výslunných místech, ale také dostatek ploch s živnými rostlinami hostitele, které jsou vyloženě mokřadní. Stabilní výskyt a kvetení hostitelských rostlin je nutný. Vhodným přístupem je vyřezávání náletových dřevin a mozajkové sečení suchých i vlhkých biotopů. Na suchých místech je vhodné lokální, případně i velkoplošné strhávání drnu těžkou technikou, případně pojezd různými motorovými vozidly. Lokálně může pomoci i extenzivní pastva prováděná pasáčkem (nikoliv v ohradě, kde dochází k hromadění výkalů, tedy k nežádoucí eutrofizaci prostředí).
Literatura: Macek J., Straka J., Bogusch P., Dvořák L., Bezděčka P. & Tyrner P. (2010): Blanokřídlí České republiky I. – Žahadloví., 524 pp., Academia, Praha.
Autor popisu: Jakub Straka

Bogusch P., Straka J. & Kment P. (eds.) 2007: Annotated checklist of the Aculeata (Hymenoptera) of the Czech Republic and Slovakia. Komentovaný seznam žahadlových blanokřídlých (Hymenoptera: Aculeata) České republiky a Slovenska. Acta Entomologica Musei Nationalis Pragae, Supplementum 11: 1-300 (in English and Czech).