čmelák drobný

Bombus jonellus (Kirby, 1802)
Říše:
Animalia
Řád:
Hymenoptera
Čeleď:
Apidae
čmelák drobný
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Biotop: Otevřené biotopy, i biotopy s řídkou dřevinou vegetací ve středních a zejména vyšších polohách. Nejčastěji na rašeliništích, vřesovištích a v brusnicové vegetaci. Potrava: dospělci se živí nektarem z kvetoucích rostlin. Larvy jsou krmeny pylem a nektarem z různých druhů rostlin s preferencí na čeleď Ericacae. Vývoj: Jedno až dvougenerační eusociální druh, královna zakládá hnízdo sama. Jedna a více generací dělnic (duben–červenec). Samice vytváří hnízdo v opuštěných hnízdech ptáků a veverek, někdy na zemi v mechu.
Celkové rozšíření: Rozšířen v severní a západní Evropě, v horách jižní Evropy, přes mírné klimaty v Asii až na Kamčatku. V Evropě zatím stabilní druh, ale se špatnou prognózou na příštích 50 let.
Rozšíření v ČR: V ČR původně na většině území Čech a na severu Moravy. Dnes existují početnější populace jen v pohraničních horách západních a jižních Čech.
Ohrožení: Druh je ohrožen příliš rychlým zalesňováním vhodných otevřených biotopů v horských oblastech, zejména po polomech a kůrovcových kalamitách na okrajích luk, vrchovištích a vřesovištích. Ohrožení druhu vzniká také nevhodným sekáním lučních porostů během krátkého časového úseku. Celé kolonie čmeláků tak vymírají během několika dnů, kdy nejsou k dispozici květy.
Péče o druh: Vhodné otevřené biotopy, zejména horské louky s mokřadními plochami, horská rašeliniště a vřesoviště se nesmí kosit plošně během několika málo dní. Vhodné je vytváření širokých žírných pásů, či mozajková seč na loukách a jiných vhodných biotopech. Podpora vzniku bezlesých, lučních, či pasených ploch v horských oblastech s vysokým podílem květnaté vegetace. Vznik malých keřových remízků a solitérních stromů na horských otevřených biotopech.
Literatura: Macek J., Straka J., Bogusch P., Dvořák L., Bezděčka P., Tyrner P. (2010): Blanokřídlí České republiky I. – Žahadloví., 524 pp., Academia, Praha.
Rasmont P., Franzén M., Lecocq T., Harpke A., Roberts S.P.M., Biesmeijer J.C., Castro L., Cederberg B., Dvorák L., Fitzpatrick Ú., Gonseth Y., Haubruge E., Mahé G., Manino A., Michez D., Neumayer J., Ødegaard F., Paukkunen J., Pawlikowski T., Potts S.G., Reemer M., J. Settele, J. Straka, Schweiger O. (2015): Climatic Risk and Distribution Atlas of European Bumblebees. Biorisk 10 (Special Issue), 246 pp.
Autor popisu: Jakub Straka

Bogusch P., Straka J. & Kment P. (eds.) 2007: Annotated checklist of the Aculeata (Hymenoptera) of the Czech Republic and Slovakia. Komentovaný seznam žahadlových blanokřídlých (Hymenoptera: Aculeata) České republiky a Slovenska. Acta Entomologica Musei Nationalis Pragae, Supplementum 11: 1-300 (in English and Czech).