borečka vzácná

Targionia hypophylla Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Marchantiales
Čeleď:
Targioniaceae
borečka vzácná
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Typický xerofyt, rostoucí na holé zemi; u nás na humózní půdě na okrajích ventarolů. Subneutrofytní, xerofytický, ale sezónně i středně hygrofytický, středně náročný na zastínění, mírně termofytický, jen mírně náchylný na vliv člověka.
Celkové rozšíření: Subkosmopolitní druh, rostoucí především v temperátním a subtropickém pásmu. V Evropě se vyskytuje obecně v mediteránní oblasti, nejdále na sever pak zasahuje do Irska, jižní Anglie, Nizozemí a Německa. V ČR je známa pouze z jedné lokality, vrcholu hory Boreč v Českém Středohoří.
Ohrožení: Vzhledem k výskytu na turisticky exponovaném a atraktivním místě jde zejména o faktor ohrožení člověkem. V době svých předchozích návštěv (2002, 2011) byl umístěn turistický panel přímo u ventaroly s hojným výskytem, a to s obšírnými informacemi (podrobná historie nálezu, popis druhu a i včetně fotografie játrovky), které mohly u návštěvníka kontraproduktivně vyvolávat nutkání „uždíbnutí si něco z takové rarity pro sebe domů“. Je to možná subjektivní hodnocení, ale není to vyloučené, vzhledem k současnému téměř kritickému stavu populace. Nebezpečím pro zachování výskytu této játrovky na lokalitě je za dnešního stavu především cílená manipulace materiálu (další aktivní rozkrývání vyústění ventarol) a svévolný posun rozvolněných kamenů při erozi.
Literatura: Dierssen K. (2001): Distribution, ecological amplitude and phytosociological charakterization of European bryophytes. – Bryophytorum Bibliotheca 56, Stuttgart, 289 p.
Němcová L. (2015): Inventarizační průzkum NPP Borečský vrch v CHKO České Středohoří z oboru bryologie. [Export ZCHD]
Smith A.J.E. (1996): The liverworts of Britain and Ireland. – Cambridge University Press.
Soldán Z., Peksa O., Halda J., Loskotová E., Marková I. et Palice Z. (2003): Mechorosty a lišejníky zaznamenané během XV. bryologicko-lichenologických dnů ve Velemíně. (CHKO České středohoří). – Bryonora 32: 3-7.
Autor popisu: Zdeněk Soldán

Kučera J. 2012: Pracovní číselník mechorostů České republiky. Materiál pro AOPK ČR. (databáze)