míhavka vodní

Vibrissea truncorum (Alb. & Schwein.) Fr.
Říše:
Fungi
Řád:
Helotiales
Čeleď:
Vibrisseaceae
míhavka vodní
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Míhavka vodní je saprotrofní druh rostoucí ve zcela specifickém prostředí: na větvičkách a dřevě listnáčů, méně často jehličnanů, ležícím ve vodě čistých podhorských a zejména horských potoků. Nejčastěji je nalézána v potocích protékajících přirozenými lesy typu bučin, horských smíšených a suťových lesů, olšin nebo vrbin. Vytváří drobné stopkaté plodnice s oranžově zbarvenou plodnou částí, zpravidla ve větších skupinách.
Celkové rozšíření: Míhavka vodní se na území ČR vyskytuje roztroušeně, převážně ve vyšších polohách - v Čechách jde hlavně o Krušné hory, Krkonoše, Podkrkonoší, Orlické hory, Brdy, brdské Hřebeny, Šumavu a Novohradské hory, na Moravě o Králický Sněžník, Hrubý Jeseník a Beskydy.
Ohrožení: Vyžaduje oligotrofní vodu a nevyskytuje se proto ve znečištěných nebo eutrofizovaných potocích. Je ohrožena melioracemi potoků, odstraňováním stromů podél potoků (pak nemá substrát k růstu) a jakýmkoli znečištěním vody (hnojení, zabahnění vlivem necitlivého budování lesních cest, vypouštěním splašků apod.).
Literatura: Kotlaba F. (ed., 1995): Červená kniha ohrozených a vzácnych druhov rastlín a živočíchov SR a ČR. Sv. 4. Sinice a riasy, huby, lišajníky, machorasty. – Príroda, Bratislava, 220p.
Holec J. et Beran M. (2004): Seznam druhů hub na doplnění vyhlášky o zvláště chráněných druzích organizmů (dokončení). Mykol. Listy 88: 6-16
Svrček M. (2006): Vibrissea truncorum (Alb. et Schwein.) Fr. - In: Holec J. et Beran M. (eds.), Červený seznam hub (makromycetů) České republiky. Příroda, Praha, 24: 63
Kříž M. (2009): Vibrissea truncorum (zpráva s přehledem lokalit pro AOPK). Ms.
Autor popisu: Kříž M.

Česká vědecká společnost pro mykologii. 2013: Číselník hub České republiky