křižítka vystoupavá

Lophozia ascendens (Warnst.) R. M. Schust.
Říše:
Plantae
Řád:
Jungermanniales
Čeleď:
Lophoziaceae
křižítka vystoupavá
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Listnatá játrovka Lophozia ascendens je považována za typicky epixylický druh (tj. rostoucí výlučně na tlejícím dřevě). Druh roste hlavně na jehličnatých tlejících kmenech a pařezech (většinou smrků) v horách. Vyžaduje poměrně vysokou vlhkost, proto se často vyskytuje v blízkosti potoků, jezer nebo vodopádů.
Celkové rozšíření: Boreo-montání druh vyskytující se převážně v pásmu smrčin. Vyskytuje se v Severní Americe, v Asii je znám ze Sibiře, ostrova Sachalin a Japonska. V Rusku se vyskytuje na severu, jiho-západě a v centrálním Rusku a také na Kavkazu. V Evropě je druh znám ze Španělska, Francie, Švýcarska, severní Itálie, Rakouska, Německa, České rep., Polska, Maďarska, Bulharska a Rumunska. V severních státech Evropy (především Finsko a Švédsko) je druh relativně častý – v jižní části je znám ze smrkových lesů a na severu roste v subalpínských březových lesích. V ČR je znám z několika lokalit na Šumavě a v Hrubém Jeseníku.
Ohrožení: Tlející dřevo je substrátem dočasným (dekompozice probíhá roky až desítky let), a tedy i společenstva, která jsou vázaná na tento typ substrátu, jsou dočasná, podléhají relativně rychlým sukcesním změnám a jejich přetrvání v prostoru je zcela závislé na kontinuitě doplňování tohoto substrátu. A proto malé množství či nedostatek tlejícího dřeva v různém stupni rozkladu v lesích je největší příčinnou ohrožení.
Literatura: Damsholt K. (2002): Illustrated flora of Nordic liverworts and hornworts. Nordic Bryological Society, Lund, 837 p.
Dierssen K. (2001): Distribution, ecological amplitude and phytosociological charakterization of European bryophytes. – Bryophytorum Bibliotheca 56, Stuttgart, 289 p.
Duda J., Váňa J. (1989): Rozšíření játrovek v Československu – LVI. – Čas. Slezs. Muz., Ser. A, 38: 209–224.
Ekrt L., Ekrtová E., Holá E. (2011): Botanický inventarizační průzkum Přírodní památky Židova strouha. – Ms. [Depon. In. Jihočeský kraj], 45 p.
Holá E. (2007): Zpráva o průběhu bryologického průzkumu pro NP Šumava. – Ms. [Depon. In: Správa NP a CHKO Šumava, Kašperské Hory], 1 p.
Holá E. (2008): Ekologická studie epixylických druhů Lophozia ascendens a Anastrophyllum hellerianum (Lophoziaceae). – Ms. [Depon. In: Jihočeská Univerzita, České Budějovice], 39 p.
Kučera J. [ed.] (2009): Zajímavé bryofloristické nálezy XIV. – Bryonora 44:34–39.
Kučera J. [ed.] (2010): Zajímavé bryofloristické nálezy XVI. – Bryonora 46:70–74.
Kučera J., Váňa J., Hradílek Z. (2012): Bryophyte flora of the Czech Republic: updated checklist and Red List and a brief analysis. – Preslia 84:813–850.
Kučera J., Zmrhalová M., Shaw B., Košnar J., Plášek V., Váňa J. (2009): Bryoflora of selected localities of the Hrubý Jeseník Mts summit regions. – Čas. Slezs. Muz., Ser. A, 58: 115–167.
Mikulášková E., Berka T., Holá E., Košnar J., Kubešová S., Marková I., Mudrová R., Musil Z. (2007): Mechorosty zaznamenané v průběhu 20. podzimního setkání Bryologickolichenologické Sekce v NP Šumava. – Bryonora 40: 4–27.
Söderström L. (1993): Substrate preference in some forest bryophytes: a quantitative study. – Lindbergia 18: 98–103.
Váňa J. (2005): Lophoziaceae. In: Kučera J. [ed. [, Mechorosty České republiky – on-line klíče, popisy a ilustrace [http://botanika.bf.jcu.cz/bryoweb/klic/].
Vyhnálek V. [ed.] (2003): Přírodní rezervace Milešický prales. Biologický průzkum, EIA SERVIS s.r.o. Č. Budějovice.
Zmrhalová M. (2009): Monitoring evropsky významného druhu Buxbaumia viridis. – Ms. [Depon. In: AOPK ČR, Praha].
Zmrhalová M. (2012): Inventarizační průzkumy v rámci implementace soustavy Natura 2000 v územích v péči AOPK ČR a jejich monitoring: Inventarizační průzkum NPR Šerák – Keprník z oboru bryologie. – Ms. [Depon. In: AOPK ČR, Praha].
Autor popisu: Eva Holá

Kučera J. 2012: Pracovní číselník mechorostů České republiky. Materiál pro AOPK ČR. (databáze)