ryzec honosný

Lactarius repraesentaneus Britzelm.
Říše:
Fungi
Řád:
Russulales
Čeleď:
Russulaceae
ryzec honosný
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Ryzec honosný je ektomykorhizní symbiont vrb, topolu osiky, bříz a smrku. Roste v přirozených i hospodářských smrčinách na kyselých až neutrálních podložích, především na vlhkých místech v terénních depresích nebo v těsné blízkosti vodotečí, nejčastěji ve spojitosti s úseky vrbových křovin nebo jim příbuzných společenstev. V létě a na podzim tvoří mohutné žlutě zbarvené lupenaté plodnice, poraněním fialovějící.
Celkové rozšíření: Ryzec honosný roste v ČR od stupně pahorkatiny do horského stupně. V současnosti se vyskytuje v Brdské vrchovině, Táborské pahorkatině, na Šumavě, v Novohradských horách, v Králickém Sněžníku, Hrubém Jeseníku, Moravskoslezských Beskydech, Hostýnsko-vsetínské hornatině a Javorníkách.
Ohrožení: Bioindikátor imisemi málo zatížených lokalit. Mimo rezervace je ohrožen nešetrným lesním hospodařením vedoucím k degradaci stromového a keřového patra a k narušení vodního režimu.
Literatura: Kotlaba F. (ed., 1995): Červená kniha ohrozených a vzácnych druhov rastlín a živočíchov SR a ČR. Sv. 4. Sinice a riasy, huby, lišajníky, machorasty. – Príroda, Bratislava, 220p.
Beran M. (2006): Lactarius repraesentaneus Britzelm. - In Holec J. & Beran M. (eds.): Červeny seznam hub (makromycetů) České republiky, Přiroda 24: 154.
Autor popisu: Beran M.

Česká vědecká společnost pro mykologii. 2013: Číselník hub České republiky