lošákovec blankytný

Hydnellum caeruleum (Hornem.) P. Karst.
Říše:
Fungi
Řád:
Thelephorales
Čeleď:
Bankeraceae
lošákovec blankytný
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Ektomykorhizní druh vyskytující se v ČR v pahorkatinných až horských polohách v různých typec převážně kuturních lesů - v písčitých borech s brusnicemi, v lesích se smrkem na kyselém podloží, případně v bučinách. Žije v symbióze především se smrkem a borovicí, výjimečně s buky. Nápadná houba, charakteristická postupně přirůstajícími jednoletými plodnicemi s hnědooranžovým třeněm, v mládí modravým plstnatým kloboukem a ostnitým hymenoforem.
Celkové rozšíření: Recentní výskyt druhu v ČR je omezen na izolované lokality na Šumavě a v podhůří Novohradských hor (pozůstatky původně hojnějšího výskytu v jižní části republiky), nově nalezen též ve Chřibech. Dá se považovat za bioindikátor imisemi málo zatížených lesních porostů.
Ohrožení: Recentně malý počet roztroušených lokalit. Ohrožení pro něj představuje okyselení půdy, eutrofizace stanovišť a hospodářské zásahy v lesích, konkrétně zničení mykorhizy v případě holosečí - pro přežití druhu je důležité zachování jehličnatého porostu (nebo smíšeného porostu s příměsí jehličnatých dřevin), pokud možno alespoň zčásti vzrostlých stromů.
Literatura: Hrouda P. (2006): Hydnellum caeruleum (Hornem.) P. Karst. - In Holec J. & Beran M. [eds.]: Červený seznam hub (makromycetů) České republiky, Příroda, Praha, 24: 127
Hrouda P. (1999): Hydnaceous fungi of the Czech Republic and Slovakia. – Czech Mycology 51(2-3): 122–123
Maas Geesteranus R.A. (1975): Die terrestrischen Stachelpilze Europas. North-Holland Publishing Company, Amsterdam/London, p. 35–37, 92, tab. 13–14.
Autor popisu: Hrouda P.

Česká vědecká společnost pro mykologii. 2013: Číselník hub České republiky