stročkovec kyjovitý

Gomphus clavatus (Pers.) Gray
Říše:
Fungi
Řád:
Gomphales
Čeleď:
Gomphaceae
stročkovec kyjovitý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Stročkovec kyjovitý je ektomykorhizní druh rostoucí v jehličnatých a smíšených lesích, zejména pod jedlemi, méně i pod smrky a buky. Vyskytuje se především ve starých lesních porostech podhorského a horského stupně. Upřednostňuje těžší půdy na neutrálním až zásaditém podloží. Jeho nelupenaté masité nafialovělé plodnice se žilkovaným hymenoforem vyrůstají v létě a na podzim obvykle ve skupinách či shlucích.
Celkové rozšíření: Stročkovec kyjovitý od šedesátých let 20. století na většině svých lokalit (± plošně) vymizel v souvislosti s imisemi, v současné době se navrací. Zřetelná je tendence vzrůstajícího množství nálezů, situaci je nutno sledovat. Recentně byl nalezen např. na Šumavě, v Novohradských horách, na Českomoravské vrchovině či v okolí Hořic.
Ohrožení: Je citlivý k eutrofizaci prostředí a průmyslovým imisím. U nás byl jeho úbytek zapříčiněn také problémy zdravotního stavu jedle bělokoré jakožto dřeviny, na kterou je nejčastěji vázán. Současný nárůst počtu jeho lokalit započal později než u některých jiných citlivých ektomykorhizních druhů.
Literatura: Holec J., Beran M. (2004): Seznam druhů hub na doplnění vyhlášky o zvláště chráněných druzích organizmů. Mykol. Listy 87: 4-14.
Jindřich O. (2006): Gomphus clavatus (Pers.: Fr.) Gray. – In: Holec J. et Beran M. (eds.), Červený seznam hub (makromycetů) České republiky. Příroda, Praha, 24: 121
Zelený L. (2006): Zpráva o výsledcích ověřování lokalit stročkovce kyjovitého Gomphus clavatus. Ms.
Fraiture A. & Otto P. (eds., 2015): Distribution, ecology and status of 51 macromycetes in Europe. - Scripta Botanica Belgica 51: 1-247.
Autor popisu: Kříž M.

Česká vědecká společnost pro mykologii. 2013: Číselník hub České republiky