hřib nachový

Boletus rhodoxanthus (Krombh.) Kallenb.
Říše:
Fungi
Řád:
Boletales
Čeleď:
Boletaceae
hřib nachový
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Ektomykorhizní symbiont rostoucí u nás v teplých doubravách, dubohabřinách, popř. bučinách termofytika na vápencových a jiných bazických podkladech. Ektomykorhizu tvoří s duby a bukem. Výrazně preferuje přirozené porosty, na synantropní stanoviště přechází jen ojediněle. V létě a na podzim vytváří masité rourkaté plodnice s bělavým až růžovošedým kloboukem a třeněm, který je na světlejším žlutém podkladu prakticky po celé délce pokrytý velice výraznou sytě červenou síťkou.
Celkové rozšíření: V České republice je jeho výskyt roztroušený – více lokalit má v teplejších oblastech Barrandienu při jižním okaji Prahy a přímo navazujícím území CHKO Český kras a v okolí Brna. V Čechách se dále místy vyskytuje u Ročova v oblasti Džbánu, Mladé Boleslavi, Mcel, Dymokur, Českých Budějovic, na Moravě u Dambořic ve Ždanickém lese, Kyjova a Buchlovic ve Chřibech, Milovic v CHKO Pálava a Hukvaldů.
Ohrožení: Je ohrožen necitlivými zásahy do lesních ekosystémů a pro jeho zachování v ČR je třeba zákonná ochrana.
Literatura: Šutara J. et Janda V. (2006): Boletus rhodoxanthus (Krombh.) Kallenb. – In: Holec J. et Beran M. (eds.), Červený seznam hub (makromycetů) České republiky. Příroda, Praha, 24: 79-80.
Autor popisu: Janda V.

Česká vědecká společnost pro mykologii. 2013: Číselník hub České republiky