bělozub osmahlý

Bankera fuligineoalba (J.C. Schmidt) Coker & Beers ex Pouzar
Říše:
Fungi
Řád:
Thelephorales
Čeleď:
Bankeraceae
bělozub osmahlý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Bělozub osmahlý je charakteristický druh oligotrofních (živinami chudých) lišejníkových a brusinkových borů na kyselých vysychavých písčitých půdách. Může jít i o bory založené v územích, kde nejsou přirozené; důležitý je dlouhodobě nerušený vývoj ektomykorhizního vztahu v daném porostu. Houba je ektomykorhizní symbiont borovice lesní, její výskyt indikuje oblasti málo zasažené kyselými imisemi. V létě a na podzim vytváří jednoleté masité hnědavé plodnice s ostnitým hymenoforem.
Celkové rozšíření: Recentní výskyt druhu v ČR je omezen na izolované lokality v jižních Čechách; v posledních letech je potvrzen na dvou lokalitách na Českobudějovicku a Třeboňsku. Na přelomu století byl zaznamenán též na Plzeňsku a Hodonínsku. Celosvětově dosti vzácný druh rostoucí v mírném pásu, zejména v boreální oblasti.
Ohrožení: Malý počet lokalit, recentní výskyt jen v jedné oblasti (původně hojnější druh během 20. století z našeho území takřka vymizel pravděpodobně v důsledku silného okyselení půd vlivem průmyslových exhalací). Je ohrožen i eutrofizací stanovišť a hospodářskými zásahy v lesích, konkrétně zničením mykorhizy v případě holosečí - pro přežití druhu je důležité zachování borového porostu (nebo porostu obsahujícího borovici, stačí jako příměs), pokud možno alespoň zčásti vzrostlých stromů.
Literatura: Hrouda P. (2006): Bankera fuligineo-alba (J. C. Schmidt: Fr.) Coker et Beers ex Pouzar in Holec J. & Beran M. (eds.): Červený seznam hub (makromycetů) České republiky, Příroda, Praha, 24: 75
Hrouda P. (1999): Hydnaceous fungi of the Czech Republic and Slovakia. – Czech Mycology 51(2-3): 106–109
Maas Geesteranus R.A. (1975): Die terrestrischen Stachelpilze Europas. North-Holland Publishing Company, Amsterdam/London, p. 15–16, 82–83, tab. 1
Fraiture A. & Otto P. (eds., 2015): Distribution, ecology and status of 51 macromycetes in Europe. - Scripta Botanica Belgica 51: 1-247.
Autor popisu: Hrouda P.

Česká vědecká společnost pro mykologii. 2013: Číselník hub České republiky